« Tagasi

Viljandis algav kogukonnaprogramm loob õlatunnet, millest on abi ka kriisiolukorras

Loov Viljandi eestvedamisel saab alguse kogukonnaakadeemia, mille esimene osa keskendub kogukonnavalmisolekule ja toimetulekule kriisides. Pool aastat kestvat programmi „Viljandlaste parem valmisolek kriisideks läbi kogukonnatöö" viiakse ellu koostöös Viljandi linnavalitsuse ja Päästeametiga. Ettevõtmine algab 12. märtsil Viljandi Linnaraamatukogus toimuva dialoogiringiga „Kes mind hoiab?".


Loov Viljandi kogukonnaakadeemia eesmärk on õpiampsude ja dialoogiringidega kasvatada igaühe kodanikupädevusi ja aidata luua koostöist kogukonda, et igapäevaselt aga ka kriiside korral üheskoos targemalt toimetada.
Akadeemia esimeses osas, kogukonnaprogrammis „Viljandlaste parem valmisolek kriisideks läbi kogukonnatöö", on tähelepanu all nii teadmiste kui ka empaatia kasvatamine. Programm hõlmab erinevate alade ekspertide esinemisi, dialoogiringe ja kaasavaid õpitubasid, juhtumite analüüsi ja kogemuste jagamisi ning linnatuuri, kus käiakse läbi paigad, mis võivad kriisiolukordades eriti oluliseks kujuneda. Lisaks täiustatakse ja korrastatakse Viljandi linna elanikkonnakaitse-teemalist infot ning selle kättesaadavust.

 

Kriisideks valmistumise kogukonnaprogramm on suunatud nö tavalisele viljandlasele, igaühele, kel on kriisiolukorras võimalus nii teisi aidata kui ka abivajajaks osutuda. Programmi tulemusel täienevad Viljandi elanike teadmised ja oskused võimalike kriisidega toimetulekuks, paranevad suhtlemisoskused, loodetavasti suureneb usaldus kogukonnaliikmete vahel ning süveneb usk, et igaühest sõltub väga palju. Kogukonnaprogramm kestab selle aasta märtsist augustini. 

 

„Elame keerulisel ajal, võib ka öelda, et kriiside ajastul. Need olud nõuavad meilt kõigilt üha mitmekesisemaid oskusi ja teadmisi, ka teistmoodi suhtumist ja tegutsemist. Pole ühte organisatsiooni Eestis ega ka maailmas, kes seda kõike edasi suudaks anda – palju tuleb igaühel ise otsida ja omandada, aga see peagi algav programm aitab viljandlasi kindlasti hea sammu edasi, et oleksime ootamatusteks paremini valmis, aga ka muul ajal teineteisele toeks. Loodan suurt huvi ja aktiivset osalemist," rääkis Viljandi linnapea Madis Timpson.

 

„Päästeametis oleme seda usku, et ühtne kogukond on kriiside eduka seljatamise alus. Kogukond on ühtne ja kokkuhoidev vaid juhul, kui selle liikmed on teinud rasketes olukordades hakkamasaamiseks ettevalmistusi, nii füüsilisi kui ka vaimseid. Iga koolitus ja infopäev täiendab seda kogemuste- ja teadmistepagasit," lisas Lõuna päästekeskuse ennetuspartner Kaisa Niilo.

 

Programmi avasündmusel, 12. märtsil toimub Viljandi Linnaraamatukogus aruteluringi kui meetodit ja mõtteviisi tutvustav esitlus ning seejärel kogukondlik arutelu teemal „Kes mind hoiab?". Eestis asuva Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi avab Soome siseministeeriumi kogemust avalike aruteluringide läbiviimisest ja sealt saadud tulemuste kasutamisest ministeeriumi igapäevatöös. Sündmusel osaleb ka Lõuna päästekeskuse esindaja, kes näitab, kust leiab viljandlane juba täna infot, mis aitab kriisideks paremini valmis olla.

 

Programmi rahastatakse kodanikuühiskonna innovatsioonifondi 2023. aasta taotlusvoorust, mis keskendub elanikkonnakaitse võimekuse ja kriisivalmiduse arendamisele.

 

 

Lisainfo: Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso, tel. 5198 4096, e-post: heldi.ruiso@gmail.com