Uudised ja teated

« Tagasi

Linnavalitsus otsustas Jaak Joala monumendi praegusest asukohast ära viia

10.01.2022

 

Viljandi Linnavalitsus otsustas tänasel istungil, et Jaak Joala kuju tuleb praegusest asukohast ära viia. Kuju teisaldatakse jaanuarikuu jooksul.

Novembris tööle asunud Viljandi linna valitsuskoalitsiooni eesmärk oli teiste teemade kõrval ka Joala kuju küsimusele lahendus leida. Esimese sammuna kohtusid linnavolikogu esimees Helmen Kütt ja linnapea Madis Timpson Jaak Joala lese Maire Joalaga. Kohtumisel sai selgeks, et Maire Joala on endiselt seisukohal, et laulja monument erineb sellest, millele tema oma nõusoleku andis ning sellisel kujul seda eksponeerida ei tohiks. Nii linnapea kui linnavolikogu esimees leiavad, et Viljandi linnal ei sobi hakata laulja lesega kohut käima.

„Nagu ma olen öelnud, siis mina Maire Joalaga kohtusse minna ei plaani, sest see on mulle inimlikult vastuvõetamatu," ütles linnapea Madis Timpson, „Mul on kahju, et eelmise aasta jooksul ei suutnud MTÜ Meie Viljandi lahendust leida. Mõistlik oleks aga sellele saagale nüüd joon alla tõmmata."

Võttes arvesse asjaolu, et Jaak Joala monumendi püstitamise protsess on tõmmanud Viljandile negatiivset tähelepanu, samuti hinnates, et kuju jätkuv varjamine linnaruumis pole otstarbekas, otsustas Viljandi linnavalitsus monumendi praegusest asukohast ära viia.

Kuju teisaldatakse jaanuarikuu jooksul jälgides, et see demonteerimise ning transpordi ajal kahjustada ei saaks ning viiakse hoiule Viljandi Linnahoolduse ruumidesse ajani, mil selgub kuju edasine saatus.

Tänane Viljandi koalitsioon on ühel meelel, et Jaak Joala kuju teisaldamisega võib ühe peatüki selles palju poleemikat tekitanud saagas lõppenuks lugeda. Maha pole aga maetud ideed Jaak Joala mälestust mõnel teisel viisil Viljandis, tema sünnilinnas, tähistada.