Telavi

Telavi (Thelavi) linn asub Gruusia idaosas Tsiv-Gombori aheliku jalamil Kahheetia regioonis. Lumiste mäetippudega ümbritsetud maalilises linnas elab ligikaudu 21 000 elanikku.

2016. aasta detsembrikuu teisel nädalal tegi Viljandi linna delegatsioon külaskäigu Telavi linna Gruusias. Külaskäik veinipiirkonna pealinna oli ajendatud soovist, luua kahe poole ühise huvi korral ja vastastikkusel kokkuleppel head sõbrasuhted ning teha konkreetsed koostööplaanid.

Ühiste ümarlauavestluste käigus võis visiidi lõppedes tõdeda, et külalislahked grusiinid vajavad eeskätt viljandlaste kogemust ja nõuandeid jäätmekorralduse, energiasäästu, ettevõtluse, spordiklubide haldamise ja majandamise teemadel. Viljandil on seevastu tõsine huvi korraldada kodulinnas gruusia toidu- ja kultuurinädal.

2017. aasta mai lõpus külastasid grusiinid Viljandit, mil said ülevaate Viljandi elukorraldusest ja taristust ning osalesid juuni alguses toimuvatel hansapäevadel. Visiidi käigus jõuti arusaamisele, et koostööst on kasvamas välja linnadevaheline sõprus.

25. augustil 2017 allkirjastasid Viljandi linnapea Ando Kiviberg ning Telavi linnapea Platon Kalmakhelidze alla ühiste kavatsuste kokkuleppele, mille tulemusena sai Telavist Viljandi üheksas sõpruslinn. Viljandi linnapea Ando Kiviberg ütles kokkuleppe sõlmimise järel, et Eesti rahvas on oma riigi ülesehitamisel saanud hulgalist abi ja nõu nii põhja- kui läänenaabritelt ning nüüd on aeg ulatada sõbralik ja toetav käsi neile, kes soovivad samuti oma tulevikku Euroopaga siduda, kuid kelle arenguteel on takistusi.

Aprillis 2018 kohtus Viljandi linnapea Madis Timpson Gruusia Vabariigi suursaadiku Tea Akhvledianiga.

25.-28. maini 2018 oli Viljandi linna delegatsioon külas Gruusia sõpruslinnas Telavis, et tähistada Gruusia Vabariigi 100. sünnipäeva. Viljandi linnapea Madis Timpsoni ja Telavi linnapea Shota Nareklishvili jaoks oli see esimene kohtumine, sest mõelmad mehed  asusid linnasid juhtima pärast eelmise aastal toimunud kohalikke valimisi.              26. juunil lehvis Viljandi raekoja roosiaias grusiinide auks nende rahvuslipp.

1.-2. juuni 2018 külastas Telavi linna esindus Viljandit hansapäevadel.

7.-9. juuni 2019 osales Telavi taaskord Viljandi hansapäevadel.
Sõpruslinna noored jalgpallurid osalesid Hansa Cup 2019 turniiril, saavutades 3. koha.
Pildil gruusia sõbrad enne koduteele asumist.

6.-8. novembrini 2019 olid Viljandi linnajuhid palutud sõpruslinna Telavi linnafestivalile. Lisaks pidustustele toimusid ka töised kohtumised ning töötoad.

Pildil kohtumine koolis.

Ühiste kavatsuste kokkulepe