Valmiera

 

Viljandi linnapea tervitus iseseisvuspäeva puhul

Valmiera sai linnaõigused aastal 1323. aastal. 1365. aastal liitus Valmiera Hansa Liiduga.

Linn asub Läti põhjaosas, 50 km kaugusel Eesti piirist. Elanike arv on 27 300. Valmiera on Vidzeme regiooni kõige suurim linn ning ühtlasi ka de facto kultuuri- ja administratiivkeskus (regiooni ainuke professionaalne draamateater, 1996 avatud Vidzeme kõrgkool).

1. juulist 2021 jõustus Lätis haldusreform, kus ühinesid 8 omavalitsust (Valmiera, Beverina, Burtnieki, Koceni, Maszalaca, Naukšeni, Ruijena,Strenci). Senine Valmiera linnapea Janis Baiks valiti tagasi ning temast sai Valmiera vallavolikogu esimees.

Valmiera on ka tähtis tööstuskeskus - peamised majandusharud on toiduainetööstus, klaaskiu tootmine, metallitööstus, puidutöötlemine ja mööblivalmistamine.

Koostööleping Valmiera ja Viljandi vahel sõlmiti aastal 1992 ning uuendati 2006. aastal, kuid sõprussuhted said alguse juba 1960. aastal. Peamiseks koostöövaldkonnaks on haridus ja kultuur (koostöö Ugala teatri ja Valmiera draamateatri vahel; koostöö spordi- ja muusikakoolidevahel).

Valmiera linna esindus on külastanud Viljandi hansapäevi alates aastast 2011 ning samaaegselt on Valmiera jalgpallimeeskond edukalt oslenud Hansa Cup turniiridel.

2015. aasta detsembris külastasid Viljandi Gümnaasiumit ning tegid ringkäigu Viljandi linnas Valmiera koolide juhatajad ja õpetajad eesmärgiga elavdada noorte vahetust kahe sõpruslinna vahel.

2016. aasta jaanuaris külastas Valmierat Viljandi delegatsioon, kuhu kuulusid ka Viljandi muusika- ja kunstikooli, Ugala teatriesindajad ning jalgpalliturniiri Hansa Cup korraldajad. Visiidi tulemusena on Viljandi kunstikoolil juunis 2016 plaanis kolmepäevane praktika koos Valmiera kunstiõppijatega, et jagada kogemusi ja saada uusi ideid. Ugala ja Valmiera teatri vahel käivad läbirääkimised, et algatada kahe teatrivaheline koostööprojekt. Viljandi jalgpallurid võõrustasid juunis Hansa Cup 2016 turniiri raames Valmiera jalgpallureid.

Juunis 2016 külastasid Viljandit Valmiera lasteaia õpetajad, et tutvuda Mängupesa ning Mesimummi lasteaedadega.

Valmiera linnapea külastas Viljandi hansapäevi 2017. aasta juunis ning Valmiera jalgpalli poisid võtsid osa Hansa Cup 2017 turniirist. Nädal aega hiljem võõrustas Valmiera Viljandi linna esindust Valmiera "State President´s Prize in Athletics" võistluse avamisel.

1.-2. juuni 2018 osalesid sõpruslinna Valmiera rahvatantsijad Viljandi hansapäevadel ja jalgpallipoisid Hansa Cup 2018 turniiril, mille nad ka võitsid.

2019. aasta veebruari alguses külastas Viljandi delegatsioon sõpruslinna Valmierat. Delegatsiooni kuulusid Viljandi linnapea Madis Timpson ning avalike suhete ja turismiameti täiskoosseis. Toimus linnapeade kohtumine, mille käigus saadi ülevaade sõpruslinnast ja seal toimuvast. Viljandi linnapea tegi sissekande Valmiera auraamatusse.

Programm jätkus Valmiera muuseumikülastusega. Seejärel käidi uudistamas elamuprojekti talentide koju tulemise õhutamiseks ning Valmiera arengukeskuses kuulati ettekannet omavalitsuse, ettevõtjate, investorite ja koolide vahelise koostöö loomisest ja arendamisest Valmieras. Visiit lõppes ekskursiooni ja infotunniga Vidzeme Olümpiakeskuses.

7.-9. juuni 2019 külastas Valmiera delegatsioon Viljandi hansapäevi.
Hansa Cup 2019 jalgpalliturniiril võitsid sõpruslinna noored jalgpallurid teist aastat järjest 1. koha.
Muusikalise kingitusena esines hansalavadel Etno Kokle Group.

18. jaanuaril 2020 osales Viljandi poistekoor Valmiera kultuurikeskuses toimuval rahvusvahelisel Talvemuusika Festivalil „Gadsimti spēlējas" (Sajandid mängivad).

13. juulil 2021 toimus Viljandi linnapea, Madis Timpsoni esimene visiit Valmierasse peale pandeemiat. 15. juunil 2021, toimusid Lätis kohalikud valimised ja 1. juulist 2021 jõustus Lätis haldusreform, kus ühinesid 8 omavalitsust (Valmiera, Beverina, Burtnieki, Koceni, Maszalaca, Naukšeni, Ruijena,Strenci). Senine Valmiera linnapea Janis Baiks valiti tagasi ning temast sai Valmiera vallavolikogu esimees. Viljandi linnapea õnnitles sõpruslinna juhti valimisvõidu puhul ja külastas Janis Dalini nimelist staadionikompleksi ning sai ülevaate Valmiera tegemistest.
Sportimisvõimalused Valmieras

Pildil Madis Timpson ja Janis Baiks

2022. aasta juuni alguses külastasid Viljandi hansapäevi Valmiera Vallavolikogu aseesimees Guntis Gladkins ja vallavolikogu liige Andris Klepers

Valmiera noored jalgpallurid osalesid 3.-5. juuni 2022 jalgpalliturniiril Hansa Cup 2022, kus saavutasid III koha.

http://visit.valmiera.lv/et - eestikeelne Valmierat ja selle ümbrust tutvustav lehekülg

http://www.latvia.travel/et/koduleht/brosuurid-ja-kaardid - valik kaarte, loetelu lõpuosas on ka eestikeelsed kaardid Läti kohta

www.visit.valmiera.lv – Valmiera linna kodulehekülg

www.twitter.com/visitvalmiera

www.facebook.com/visitvalmiera

Enne Valmiera külastamist lae oma telefonisse Valmiera app "Mana Valmiera"