Turvalisuse arenguprogramm
Siseministeeriumi eestvedamisel toimub aastatel 2023-2027 kuueteistkümnes kohalikus omavalitsuses turvalisuse arenguprogramm. Programmi eesmärk on turvalisuse kavandamise edendamine kohalikes omavalitsustes ning turvalisuse valdkonna võimekuse arendamine. Esimeses etapis osalevad kaheksa omavalitsust - Saaremaa vald, Saarde vald, Viljandi linn, Elva vald, Rapla vald, Tallinna linn, Kohtla-Järve linn ja Narva linn.
Projekt „Ennetav ja turvaline elukeskkond" toetatav tegevus 2.4 „Kohaliku tasandi võrgustikutöö edendamine turvalisuse suurendamiseks".
Arenguprogrammi läbiviimisega saavutatakse järgmised oodatavad tulemused:
- KOV-is on turvalisuse valdkond süsteemselt planeeritud ja toimub tegevuste seire;
- Turvalisuse valdkonnas, sh ennetuses, on kasutusele võetud tulemuslikud sekkumised;
- KOV ametnike arusaam turvalisuse valdkonnast on paranenud ning osatakse luua seoseid teiste valdkondadega.
Mida teeb KOV programmi raames:
- Korraldab ja viib läbi arenguprogrammi tegevused, mille sisuks on kohaliku omavalitsuse turvalisuse tegevusmudeli rakendamine vastavalt KOV-ile antud soovitustele.
- Defineerib turvalisuse valdkonna, analüüsib valdkonna hetkeolukorda, olemasolevat informatsiooni arengukavas, valdkondlikes tegevuskavades, turvalisusega tegelevate komisjonide ja nõukogude rolle, tegevusi ning selgitab välja konkreetselt selle KOV- i juurpõhjused ning planeerib turvalisuse valdkonna tegevused.
- Koostab turvalisuse valdkonna planeerimiseks tegevuskava kaheks aastaks. Võimalusel näiteks üldise tegevuskava eesseisvaks neljaks aastaks.
- Kaasab arenguprogrammi tegevuste läbiviimiseks Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti, Prokuratuuri, haiglate või mõne teise tervishoiuasutuse, Transpordiameti ja teiste asjaomaste kohaliku tasandi asutuste, organisatsioonide või ettevõtete esindajad.
- Võtab kasutusele spetsialistide koostöömudeli „Ringist Välja", mille kasutuselevõtmist KOV-is juhendab Sotsiaalkindlustusamet.
- Planeerib, valmistab ette ja võtab kasutusele alkoholikahju vähendavate tegevuste mudeli, mille kasutuselevõttu KOV-is juhendab Tervise Arengu Instituut.
- Edendab ja rakendab teiste lastele ja noortele suunatud ennetussekkumiste (sh tööhõivet toetavad, korduvõigusrikkumisi vähendavad või noorsootöö vms) kasutuselevõtmist.
- Tagab turvalisuse valdkonna võimekuse arendamiseks KOV esindajate ja turvalisuse võrgustiku liikmete osalemise koolitustel (näiteks PäA, PPA, TAI või teiste kaasatud osapoolte korraldatavatel koolitustel), sh edendab kohalikku võrgustikutööd ja lähenemist kogukondadele.
- Jagab jooksvalt infot maakonna teistele KOV-ide programmi kulgemise ja tegevuste kohta, võimalusel kaasab kogemuste jagamiseks teiste KOV-ide esindajaid (oma maakonna) koosolekutele ja seminaridele.
- Teeb koostööd programmi elluviija poolt hangitud teenuseosutajaga, kes toetab, nõustab ning juhendab KOV-i turvalisuse tegevusmudeli rakendamisel, tegevuste planeerimisel ning võimekuse tõstmisel, sh kogemuste jagamisel.
- Koostab toetava tegevuse elluviimiseks KOV-i arenguprogrammi tegevuskava ja planeerib eelarve rahaliste vahendite kasutamiseks.
Arenguprogrammi kogemuste jagamine toimub täiendavalt nii maakondade üleselt kui ka üleriigiliselt Siseministeeriumi eestvedamisel.
Programm koosneb:
- KOV-i turvalisuse planeerimisest (tegevusmudeli rakendamisest), selle toetamisest teenuseosutaja poolt ning KOV-i võimekuse arendamisest (koolitustest, täiendavate sekkumiste kasutuselevõtmise ning heade kogemuste vahetamisest vms).
- Arenguprogrammis osalevatele omavalitsustele tagatakse programmi kestel praktiline nõustamine ja toetamine. Siseministeerium annab igale arenguprogrammis osalevale KOV-ile 35 000 eurot tegevuste elluviimiseks.
Turvalisuse arenguprogrammi tegevuste olulisemad kuupäevad
2024
- 5. märts – Viljandi linna turvalisuse arenguprogrammi avaüritus
- 28. mai – Viljandi linna turvalisuse tegevuskava koostamise avaseminar.
- 24.-25.09, 08.-09.10 ja 29.10– EUPC ennetuskoolitus
- 15.10 - koolitus "Radikaliseerumisest tingitud riskikäitumise märkamine ja ennetamine"
- 19.-20.11 - Ringist Välja baaskoolitus
Rohkem informatsiooni turvalisuse arenguprogrammi kohta leiad SIIT.
Programmi meeskond Viljandi linnas:
Reet Alev, projekti koordinaator, reet.alev@viljandi.ee
Siiri Kruuse
Ege Enok