Cumberland

1787. aastal otsustas Marylandi osariigi rahvakogu asutada Cumberlandi linna. Muidugi oli tegu kõigest ametliku kinnitusega, sest inimtegevus oli selles paigas, ühel või teisel moel, toimunud juba tuhandeid aastaid.

Arheoloogilised leiud viitavad sellele, et inimesed elasid tänase Cumberlandi aladel juba ammu enne Kristuse sündi. Inimestele, kes elavad täna Wills'i oja ja Potomaci jõe ühinemiskoha läheduses ei tule see muidugi üllatusena arvestades selle paiga looduslikku ilu.

Sajandeid asus tänase linna koha peal indiaanlaste küla, hiljem ülesklopsitud majadest laager Euroopa uusasunikele. Peagi sai Cumberlandist vahepeatus teel läände. Nii kasvas linn tõeliseks transpordikeskuseks, algul esimese riigimaante alguspunktina, mida täna tuntakse 40. maanteena, ja hiljem suure raudtee sõlmpunkti ja kuulsa C&O kanali läänepoolseima osana.

19. sajandi lõpul ja 20. alguses muutus Cumberland vähem sõltuvaks raudteest, kuna piirkonda liikus rohkelt tööstusettevõtteid. Põhilised tegevusalad olid klaasi valmistamine ja õlle pruulimine, aga ka rehvide ja terase tootmine.

Cumberlandi saatus oli 20. sajandi viimasel veerandil sarnane paljude teiste Ameerika linnadega. Mitmed ettevõtted sulgesid uksed, pannes nii kohalikud elanikud proovile. Kuid cumberlandlased on leidlikud. Nad vaatasid enda ümber ringi ja avastasid, et paljud inimesed külastasid neid rikka ajaloo tõttu. Sealt alates hakkas tekkima väikeseid ettevõtteid, kes tegelesid turismiga, viies linna nii uude ajastusse.

Majandus pöördus tõusule ning piirkonda kolisid ka mõned tehnoloogiaettevõtted. Täna on Cumberlandi tulevik taas helge, põhiliselt selle pärast, et seal on midagi, mida enamus inimesi ihaldab – elukvaliteet mida tänapäeval harva kohtab.

Cumberlandi ja Viljandi vaheline sõprusleping sõlmiti 23.mail 2013. aastal. Lepingu sõlmimise peamised eesmärgid on koostöö ettevõtluse ja hariduse valdkonnas.

Cumberlandi linna esindus on külastanud Viljandit kolmel korral: 2014, 2015 ja 2016. aasta hansapäevadel. Cumberland võõrustas Viljandi linna esindust 2016. aasta juunis.

14. septembril 2018 külastas Cumberlandi Washingtoni Eesti Suursaatkonna nõunik, kes kohtus sealse linnapeaga. Cumberlandi linnapea kinnitas suurt huvi Viljandiga sõprussuhteid jätkata. 

Nõunik külastas ka raamatukogu, viies kaasa mõned eesti autorite teosed. Nüüd saavad sõpruslinna inimesed lugeda inglise keeles „Mees, kes teadis ussisõnu", apteeker Melchiori seiklusi ning paari raamatut Eesti ajaloost.

Eesti Suursaatkond Washingtonis nõunik Kairi Saar-Isop ja Cumberlandi raamatukogu direktor John Taube

26. juunil 2023 külastas Viljandi linnavalitsust Marylandi- Eesti partnelussuhete nõukogu - Maryland Estonia Exchange Council (MEEC) liikmed: nõukogu president Toivo Tagamets ja asepresident Barbara L. Tower. Rääkisime erinevatest viisidest kuidas sõprussuhteid Frostburgi, Cumberlandi ja Viljandi vahel elavdada. Vahetasime kontakte ning võtsime eesmärgiks taaselustada kultuurivahetuse sõpruslinnade vahel.