Porvoo

Porvoo ja Viljandi sõprussuhted said alguse 1961 aasta maikuus. Aasta hiljem kuulutati sõprus avalikkusele välja toonase Ugala teatri lavalt. Sõprus elab edasi ka 60 aastat hiljem.

Vaata tervitusvideot siit: 

Palju õnne meile kõigile!

Elagu Soome! Elagu Porvoo!
Tervitused Eestist Soome 100. sünnipäevaks.

Porvoo rajati umbes 13. sajandi keskpaigas, algselt kandis nime Borga (tõlkes „Kindlusejõgi"). 1346 sai Porvoo linnaõigused, seega on vanuselt teine linn Soomes. Arhitektuurilisest vaatenurgast tuleks märkida, et Porvoo vanalinn on üks vähestest 18. sajandi säilinud vanalinnadest Soomes.

Porvoo asub Soome lõunarannikul, elanikke on 48 700, linnapeaks Jukka-Pekka Ujula. Sõprussuhted said alguse juba 1961. aastal, sõprus- ja koostööleping Viljandiga sõlmiti ametlikult 12. juunil 1992. aastal. Peamisteks koostöövaldkondadeks on kultuur, sport ja sotsiaalvaldkond: sõprussuhteid on arendatud nii mees- ja naiskooride (1971. aasta Porvoo meeskoori kontsertreis Viljandisse), tantsurühmade kui ka spordiseltside kaudu (porvoolaste osalemine „Mulgi rammumehel").

Aastal 2008 külastas Viljandit Porvoo Veevärgi esindus.

Porvoo linna delegatsioon on külastanud Viljandi hansapäevi alates aastast 2008. Porvoo jalgpallimeeskond on osalenud Hansa Cup turniiril mitmel järjestikusel aastal.

2013. aastal võõrustas Porvoo Viljandi linna delegatsiooni ühisprojekti raames.

26. – 29. aprill 2016 esinesid Viljandi Gümnaasiumi noorte koor ja bänd Porvoo sõpruskoolis Linnankosken Lukio.

Viljandi linnavalitsuse esindus külastas Porvoot 11. -12. mail 2017. Porvoo linna esindajad ning muusikagrupp Cornicines Borgoensis osalesid Viljandi hansapäevadel sama aasta juunikuus.

2017. a sügisel tähistab Soome 100. sünnipäeva, mille raames kutsuti augustis Viljandi linna esindust Porvosse tähistamaks 100 päeva 100-ni. Porvoot külastas Viljandi Kunstikooli esindaja, kes osales mitmetel näituste avamistel ja performance´tel.

18. mail 2018 sõitis sõpruslinna Porvoosse oma esimesele välisreisile Viljandi poistekoor. Ühiskontsert toimus koos kohalike kooridega Porvoo Toomkirikus ja kandis nime „Viro ja Suomi 100".

Viljandi poistekoor linnavalitsuselt esimeseks välisreisiks kingiks saadud lipsudega.

1.-2. juuni 2018 külastas sõpruslinna Porvoo delegatsioon taaskord Viljandit, et osa saada hansapäevadest.

18.04.2019 - 02.06.2019 saab Viljandis Kondase Keskuses nautida sõpruslinna Porvoo kunstniku, Tarja Heikkilä näitust. Tarja Heikkilä on Porvoo kunstnik, kes on keskendunud looduslikest, taastuvatest ja taaskasutavatest materjalidest kunstiteoste loomisele. Kondase Keskuse näituse jaoks sai ta inspiratsiooni Paul Kondase maalidest ja kunstniku looduslähedasest maailmavaatest. (allikas: Kondase Keskuse koduleht)

Näituse avamisel osales ka Viljandi linnapea Madis Timpson ja näitus leidis kajastamist Soome ajalehes Uusimaa.

7.-9. juuni 2019 toimunud Viljandi hansapäevadel oli Porvoo linn taaskord esindatud.
Sõpruslinna noored jalkapoisid osalesid HansaCup 2019 turniiril, saavutades 6. koha.
Porvoo meeskooril ja Viljandi Sakala meeskooril täitus 50 aastat sõprussuhteid, mida tähistati ühiskontserdiga hansalaval ning Porvoo meeskoor osales hansapäevade ajal toimunud Viljandimaa laulu- ja tantsupeol.

23.-25. septembril 2022 toimus Viljandis pika traditsiooniga sõpruskohtumine Porvoo Maratoni ja Viljandi Sakala  lauatenniseklubide vahel. Seda võistlust peetakse aastast 1989.

Pildil Porvoo lauatenniseklubi Maraton sõbrad (pilt lauatenniseklubilt Sakala)

7.oktoobril 2022 külastasid Viljandit Porvoos tegutseva Ida-Uusimaa Tuglase seltsi liikmed.
Nad kohtusid raekojas linnapeaga ja tänasid linnavalitsust juba traditsiooniks saanud 20.augusti muusikalise pikniku toetamise eest Porvoo Viljandi pargis.Arutleti ka sõprussuhete arendamise võimaluste üle.
Seltsil oli üle anda tervitus Porvoo linna juhatuselt.