Kultuuri- ja spordipreemia

Viljandi linna kultuuripreemia määratakse Viljandi linnas tegutsevale füüsilisele või juriidilisele isikule või muule ühendusele, mis ei ole juriidiline isik, väljapaistva tegevuse eest kultuuri edendamisel või saavutuse eest kultuuri valdkonnas. Preemia määramisel arvestatakse konkreetseid saavutusi kalendriaasta vältel kultuuri valdkonnas, tulemuslikkust kultuurielu korraldamisel, panust kultuurielu propageerimisel. Igal aastal määratakse kuni kaks preemiat, mille suurus on 2000 eurot.

Viljandi linna spordipreemia määratakse Viljandi linnas tegutsevale füüsilisele või juriidilisele isikule või muule ühendusele, mis ei ole juriidiline isik, väljapaistva tegevuse eest spordivaldkonna edendamisel või saavutuse eest spordi valdkonnas. Preemia määramisel arvestatakse konkreetseid kalendriaasta vältel saavutatud sportlikke tulemusi, edukat treeneritööd, tulemuslikkust spordielu arendamisel, korraldamisel ning propageerimisel. Igal aastal antakse välja kuni kaks preemiat, millest üks määratakse kuni 21 aastasele noorele sportlasele. Preemia suurus on 2000 eurot.

Kultuuripreemia statuut

Spordipreemia statuut

  • 2022. aastal kultuuripreemia: Stefan Airapetjan Eesti esindamise eest Eurovisioonil ja Viljandi Gümnaasiumi muusikal „Ükssarvik" esimese omaloomingulise muusikali korraldamise eest Viljandis. Spordipreemia: käsipalliklubi Viljandi HC Eesti Karikavõistluse võitmise ning suurepäraste tulemuste eest meistriliigas ja Balti liigas. Noore sportlase preemia: Doris Meinbek maailmameistrivõistluste võitmise eest 2000 meetri sisesõudmises.
  • 2021. aastal, kultuuripreemia: Heldi Ruiso kogukonnale oluliste sündmuste, ettevõtmiste ja eestvedamiste eest ning Mart Saar mitmekesise ja aktiivse tegevuse eest Viljandi kultuurielus. Spordipreemia: Viljandi Maadlusklubi „Tulevik" suurepäraste võistlustulemuste ja kaasaegse maadluskeskuse avamise eest. Noore sportlase preemia: Sigrid Kapanen suurepäraste sportlike saavutuste eest taipoksis.
  • 2020. aastal, kultuuripreemia: Maie Roosimaa Viljandimaal rahvatantsijate pikaaegse juhendamise eest ning Piret Aus silmapaistva ja aktiivse tegevuse eest erivajadustega inimestele ligipääsetavuse suurendamiseks. Spordipreemia:  Viljandi Võrkpalliklubi, Viljandi Võrkpalliklubi esindusmeeskonda ja Tauno Lippu Viljandi esindusmeeskonna taaskäivitamise eest. Noore sportlase preemia: Leo Muiste, kes on akadeemilises sõudmises Eesti koondise liige.
  • 2019. aastal, kultuuripreemia: XX tantsupeo idee autor ja pealavastaja Vaike Rajaste ning peo muusikajuht Tonio Tamra. Spordipreemia: Tiit Aru, kes on üle 40 aasta seisnud Viljandis kergejõustiku arengu eest. Noore sportlase preemia: Brit Martin, kes on oma vanuseklassi Eesti esinumber tennises ning võitnud mitmeid turniire.
  • 2018. aastal, kultuuripreemia:  puuetega inimestele kultuurisündmuste kättesaadavaks tegemise eest Kristiina Alliksaar ning Kösti ristmikule ainulaadse valguskuuse loomise eest  Tooms Porro ja Jüri Märka. Spordipreemia: Viljandi järve äärde uue tennisekeskuse rajamise eest Tennisklubi "Fellin", noore sportlase preemia silmapaistvate saavutuste eest võitlusspordis Andi Uustalu.
  • 2017. aastal, Kultuuripreemia: Viljandi Muusikakooli äärmiselt keerulise renoveerimisprojekti eduka ja tähtaegse läbiviimise eest Tonio Tamra ja renoveeritud teatrimaja avamise ja publikurekordite püstitamise eest Ugala teater. Spordipreemia: sõudmise maailmameistrivõistluste pronksmedali ja mitmete teiste saavutuste eest Kaspar Taimsoo, noore sportlase preemia kergejõustiklane Kelly Heinpõld.
  • 2016. aastal, Kultuuripreemia: pikaaegne kultuuritöötaja Sirje Fedjuk ja festivali NOTAFE eestvedaja Eve Noormets, Spordipreemia: Käsipallimeeskond Viljandi HC, noore sporlase preemia: Karl-Romet Nõmm.
  • 2015. aastal, Kultuuripreemia: Tule õue! - Gea Melin, Viljandi vana- ja kesklinna elanikke ühendava liikumise ellukutsumise eest, mille raames korraldatakse kodanikualgatuse raames erinevaid ettevõtmisi. VLND, veebiportaal ja Facebooki leht, mis pakub alternatiivset ja nooruslikku kodulinnapõhist lugemismaterjali ning vaatenurka Viljandi linnale ning siin toimuvale. Spordipreemia: Marko Koks, aktiivse ja tulemusrikka tegevuse eest Viljandi käsipalli arendamisel ning Viljandi HC juhtimisel. Noore sportlase preemia: Kristjan Johanson, edukas maantee- ja maastikurattur, Eesti juunioride koondise liige.
  • 2014. aastal MTÜ Heegeldajad – Viljandi Music Walk'i korraldamise eest ning Gregor Taul – Viljandi linna kultuurielu enneolematu elavdamise ja õpetajatöö eest mitmes koolis; MTÜ Viljandi Käsipalliklubi HC – Eesti Karikas 2014 võitmise eest ja Karl Roosna – eduka töö eest Viljandi Käsipalliklubi HC eest mängimisel.
  • 2013. aastal Aivar Trallmann, kes on kontserdisarja ,,Muusikasündmus'' aastatepikkune eestvedaja; MTÜ Viljandi Tulevikujalgpalli Klubi ning Aivar Hommik, kellest viimane saavutas Brasiilias toimunud veteranide kergejõustiku maailmameistrivõistlustel teivashüppes oma vanuseklassis M45 kuldmedali tulemusega 4,05 meetrit.
  • 2012. aastal Ansambel Paabel, viis Etnokulpi toonud stuudioalbumi ,,Üle järve'' ja edukate kontsertide eest; Kaspar Taimsoo, olümpiamängude neljas ja Euroopa meister sõudmises paarisaerulises neljapaadis; Epp ja Justin Petrone, kirjanike ja kirjastajatena maailmale Viljandi kui elamisväärse keskkonna tutvustajad.
  • 2011. aastal Mari Vallikivi, näituste kuraator, õpitubade korraldaja, Viljandi ranna riietuskabiinidele Paul Kondase maalide kandja; Kaspar Taimsoo, Euroopa meistrivõistluste teine koht, viiekordne Eesti meister; MTÜ Motospordiklubi NORD, heade sportlike tulemustega suurepäraste rahvusvaheliste tiitlivõistluste korraldaja.
  • 2010. aastal Anders Noormets, meediafestivalil Prix Europa 2010 parimaks kuuldemänguks tunnistatud «Vaikus ja karjed» autor, režissöör ja esitaja; Seasaare Näitemängu Selts, uus ja tegus alustaja teatrimaastikul; võrkpallinaiskond Viljandi Metall, Eesti meister, Eesti karikavõistluste ning Balti Liiga võitja.
  • 2009. aastal Ain Agan, Viljandi kitarrifestivali kunstiline juht, kitarrist, helilooja, Eesti muusikaelu edendaja, väljapaistev pedagoog, õppematerjalide koostaja ning väljaandja; Kaspar Taimsoo, EM-i kuld ning MM-i pronks paarisaerulises kahepaadis; Ruth Vaar, väga häid tulemusi näidanud noorsõudjate treener.
  • 2008. aastal Tonio Tamra, Viljandi 725. aastapäeva kontserdi "Südaöised sümfoonikud" suurepärase teostuse ja tulemusliku töö eest noortega. Ando Kiviberg, Eesti Pärimusmuusika Keskuse idee, ehituse ja tegevuse eestvedaja ja meeskonna juht. Kaspar Taimsoo, üheksanda koha eest olümpiamängudel paarisaerulises neljapaadis ning hõbeda eest Euroopa Meistrivõistlustel sõudmises paarisaerulises kahepaadis.
  • 2007. aastal Alo Kuslap, alla 23-aastaste kaheksapaadi sõudmise maailmameister; Urve Tamm, Viljandi spordielu edendamise ning võimlemisklubi "Meetrum" sportlaste eduka esinemise eest; Priit Pangsepp, aktiivne osalemine kunstinäitustel nii kodu- kui välismaal.
  • 2006. aastal Harry Illak, noorte sümfooniaorkestri ja suurprojekti "Adiemus" juht; Heiki Raudla, raamatu "Edmund Valtman. Eestlane, kes võitis Pulitzeri" autor; Lembit Nelke, käsipalliklubi Viljandi HC treener.
  • 2005. aastal Tonio Tamra, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Muusikamaja loomise eest, Viljandi Noorteorkestri töö korraldamise ning orkestri edukate esinemiste eest Viljandi Pärimusmuusika Festivalil; Kaspar Taimsoo, juunioride MM-l sõudmise ühepaadil pronksmedali võitmise ja eduka sportlaskarjääri eest; Ruth Vaar, suurepärase treeneritöö ja noorte sõudjate ettevalmistuse eest.
  • 2004. aastal Siim Kärner, 2004. aastal ilmunud luulekogude ning murdekeele väärtustamise eest; Hilja Bakoff, spordiveteranide EM ja MM mitmekordne medalivõitja; Viljandi Spordiliit, 75. ümber Viljandi järve jooksu korraldamise eest.
  • 2003. aastal Piret Aus, Viljandi Pärmusmuusika Festivali eduka juhtimise eest; Viljandi Kunstnike Ühendus "Kiriküüt", Viljandi Linnagalerii ja Kondase Keskuse käivitamise eest ning Üleriigilise Kunstihariduse suurkogu korraldamise eest; Ruth Vaar, parim noorte sõudetreener Eestis, Viljandi aasta õpetaja 2003.
  • 2002. aastal Aivar Trallmann, kontsertürituse "Kolm Pauluses" korraldamise eest; Peeter Allikoja, Sakala lauatennise turniiride korraldamise ja Sakala GP rahvusvahelise turniiri korraldamise eest; Gunnar Klettenberg, rahvusvaheliste ja vabariiklike võistluste võitja ratsaspordis, Palladium Cup sarja üldvõitja.
  • 2001. aastal Toomas Voll, Viljandi Kammerkoori dirigent, kammerkoori viimise eest Eesti tippkooride hulka ning koorimuusika propageerimise eest; Loit Kivistik, jalgrattaspordialaste ürituste korraldamise ja jalgrattaspordi propageerimise eest; Merle Keerutaja, Viljandi Spordikooli tütarlaste võrkpallitreener, Eesti parim noortetreener.
  • 2000. aastal Mare Hunt, näituste kujundamise ja aktiivse loometöö eest; Ain Vislapuu, "Viljandi Muuseumi Aastaraamatu" kokkupanemise ja väljaandmise eest; Merike Kahk, möödunud aastal saavutatud heade tulemuste eest ammulaskmises, Euroopa Karikavõistluste esikoht.
  • 1999. aastal Malle Saarelaid, töö eest laste ja puuetega noortega Keldristuudios, Viljandis, Tallinnas ja Tartus puuetega noorte kunstiringi näituste korraldamise eest; Neeme Punder, Viljandi Linnakapelli kunstilise juhina teostatud huvitavate kontsertprojektide ja Viljandi Vanamuusika Festivali korraldamise eest; Raivo Reinok, tervisespordirajatiste - slaalomimäe, suusamatka radade ja tenniseväljakute rajamise korrashoidmise eest.
  • 1998. aastal Teet Lindma, Viljandi Kultuuriklubi president. Näituse "50 Viljandi vaadet" autor ning teiste kunstinäituste korraldamise eest; Viljandi Maagümnaasiumi teatritrupp, koosseisus Aili Kiin, Tiina Sombri, Rita Oja, Irene Artma, Külliki Asu õpetajate teatrifestivali "Sillad" korraldamise eest; Ülo Vares, võrkpallimeeskonna VOLLE treener. Võistkond saavutas 1998. aastal Eesti Meistrivõistlustel II koha; Valdeko Kalma, maadlusklubi TULEVIK president. Klubi eduka esinemise eest Euroopa Klubide Meistrivõistlustel ning rahvusvaheliste võistluste korraldamise eest.
  • 1997. aastal Enno Piir, Pärsti vallas elav kodu - uurija, raamatu "Sakalamaa ei unusta. Viljandi linn" autor. Viljandi linna ja maakonna heaks tehtud-elutöö eest; Vahur Kivisild, raamatu "Viljandimaa kergejõustik läbi aegade" väljaandmise mõtte üks algataja ning mitmekordsete Eesti kergejõustikumeistrite treener; Heino Bergman, Viljandimaa suusatajate ettevalmistamise ning Holstre - Polli suusakeskuse rajamise eest.
  • 1996. aastal Peeter Konovalov, Ugala teatri muusikaala juhataja, tulemusliku muusikaalase loometöö eest Ugala teatris; Ando Kiviberg, Viljandi Pärimusmuusika Festivali korraldamise eest; Elmar Ardma, Viljandi spordielu arendamise ja jäädvustamise eest aastakümnete jooksul.
  • 1995. aastal Anu Raud, Viljandi Kultuurikolledzhi õppejõud, rahvakultuurialase töö eest; Andres Lepik, Ugala teatri lavastaja, näitleja, kunstiline juht, teatrielu edendamise eest; Altmar Looris, Viljandi Nukuteatri edendamise eest.
  • 1994. aastal Jaana Allik, segakoori "Koit" dirigent, koorimuusika edendamise ja tulemusliku töö eest segakooriga "Koit"; Jaan Tammsalu, Jaani koguduse pastor, kontserttegevuse korraldamise eest Jaani kirikus; Aate-Heli Õun, kunstinäituste korraldamise eest.
  • 1993. aastal Kaarin Raid, Ugala teatri lavastaja, pika loomingulise tegevuse ja lavastuse "Kirsiaed" eest; Tiit Jõgi, Viljandi Vanamuusika Festivalide korraldamise eest; Ene Lukka, Viljandi Kultuurikolledzhi rahvamuusika kateedri juhataja, rahvamuusikaalase tegevuse eest; Viljandi Kunstnike Ühendus Kunstipäevade "Kiriküüt" korraldamise eest.
  • 1992. aastal Kalle Tamra, Viljandi Muusikakooli direktor, Muusikapedagoogilise tegevuse eest; Taimi Välba meeskoor "Sakala" dirigent, tulemusliku töö eest meeskooriga "Sakala"; Aate-Heli Õun kunstieleu edendamise ja näituste korraldamise eest; Ants Sombri puhkpilliorkestri dirigendina puhkpillimuusikaalase tegevuse eest.