UKRAINA JULGEOLEKUKRIIS

OLULISED ABI- JA INFOKONTAKTID VILJANDI LINNAS

 

Ukraina kriisikoordinaatori 24/7 telefon +372 5400 2218, e-post ukraina@viljandi.ee

Џілодобовий телефон українського кризового координатора +372 5400 2218; ел. пошта ukraina@viljandi.ee

 

Rohkem infot julgeolekukriisi ning Ukraina ja ukrainlaste toetamise võimaluste kohta leiab SIIT

 

Uudised ja teated

« Tagasi

Valminud on Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba täismõõdus skulptuurid

Fotod: Skulptuuride hindamise komisjon

22.07.2022 

 

Skulptorid on valmis saanud Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba skulptuuride 1:1 mudelid. Täna käisid linnavalitsuse poolt kinnitatud figuuride hindamiseks moodustatud ajutine komisjon ning projekti kui tervikuga tegelev linnavolikogu komisjon Tallinnas kujusid hindamas. 

Abilinnapea ja spetsialistide komisjoni esimehe Kristjan Mändmaa sõnul on skulptorid arvestanud ettepanekuid, mida komisjon tegi 1:3 mõõtkavas mudelite hindamisel eelmise aasta lõpus. „Tegime tookord mõned ettepanekud skulptuuride väiksemate detailide osas," ütles Mändmaa, „Soovitused said kenasti arvesse võetud ja tulemusega võib igati rahule jääda. Imeline oli näha, kuidas väikestest mudelitest olid saanud hiigelsuured kujud, mis veelgi detailirohkemad. Komisjon lausa aplodeeris skulptoritele. Saame südamerahuga teostamise järgmisse etappi minna." 

Peatöövõtja Kivikuvand OÜ esindaja Andrus Sibul ütles, et tänaseks on 1:1 mudelid valmis ja tööprotsess graafikus. „Tiiu ja Ivani puhul on tegu väga professionaalsete ja põhjalike skulptoritega. Koostöö nendega on olnud suurepärane. Jaanipäeva kuumalaine ajal oli väike ärevushetk seoses sellega, kas plastiliin püsib penoplastil ega selle küljest lahti ei sula, aga ei sulanud. Siin aitas kaasa ka skulptorite kiire tegutsemine," sõnas Sibul, „Peale komisjoni hinnangut viime sisse võimalikud parandused kui vaja ja peale seda, augusti algul, tulevad pronksivalajad ning võtavad mudelitelt edasiseks vormid." 

Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba peatöövõtjaks on osaühingud T-Model ja Kivikuvand. Skulptoriteks on Tiiu Kirsipuu ja Ivan Zubaka.  

 

Kujude hindamiseks moodustas Viljandi linnavalitsus spetsialistide komisjoni, kuhu kuuluvad abilinnapea Kristjan Mändmaa, peaarhitekt-arhitektuuriameti juhataja Olav Remmelkoor, linnakunstnik Kristi Kangilaski, eksperdid Juta Kivimäe ja Kirke Kangro ning Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak.   

1:1 mõõtkavas modelleeritud kujude hindamisel osales ka projekti kui tervikuga tegelev linnavolikogu komisjon, kuhu kuuluvad volikogu esimees Helmen Kütt, linnapea Madis Timpson, valimisliidu Südamega Viljandis saadikurühma esimees Juhan-Mart Salumäe, volikogu aseesimees Peep Aru, Keskerakonna saadikurühma esimees Helmut Hallemaa, Isamaa saadikurühma liige Helir-Valdor Seeder, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadikurühma esimees Rein Suurkask ning erakonna Eesti 200 saadikurühma esimees Ando Kiviberg. 

 

Lähemalt: abilinnapea Kristjan Mändmaa, telefon 435 4757, e-post kristjan.mandmaa@viljandi.ee  


Linn arvudes

 

Registreeritud elanikke: 16 751

Pindala: 14,65 km2

Sünnid juulis: 9

Registreeritud töötuid: 411

Töötusprotsent: 5,5%*

Vabad töökohad: 212*

Keskmine palk: 1304 eurot

Tallinnasse 161 km, Tartusse 81 km, Pärnusse 97 km, Riiga 245 km, Sankt Peterburgi 393 km, Helsingisse 247 km ja Stockholmi 580 km.

*maakonna näitajad