Ternopil

Ternopil on 1540. aastal rajatud üks suurimaid linnu Lääne-Ukrainas. Ternopilis on elanikke 218 641, linnapeaks on Sergiy Nadal.

1944. aastal hävines linn täielikult ning pärast uuesti ülesehitamist on  Ternopilist saanud Ukraina taassünni tähtis keskus. Ternopili ja Viljandi vaheline koostöö ja partnerlussuhete protokolliprojekt sõlmiti aastal 2004 ning samal aastal külastas Ternopili ka Viljandimaa Omavalitsuste Liidu esindajate delegatsioon.

Aastal 2005 külastas Viljandi linna Ternopili 11-liikmeline delegatsioon, kuhu kuulusid elamumajanduse korraldajad, teedeehituse ja hooldusfirmade juhid ning tervisekaitsetalituse juhataja. Ternopili linnajuhid ja tantsutrupp külastasid Viljandi Hansapäevasid 2014. aasta suvel. 2015. aasta suvel külastas Ternopili linna delegatsioon Viljandis toimunud 35. Rahvusvahelisi Hansapäevi.

2016. aastal külastas Ternopili linna esindus Viljandi hansapäevi ning Ternopili jalgpalli poisid osalesid Hansa Cup 2016 turniiril.

2017. aastal võtsid Ternopili jalgapallurid osa Hansa Cup 2017 turniirist. Sama aasta augustikuus võõrustas Ternopil Viljandi linnavalitsuse esindust Ternopili linnafestivalil.

2018. aasta juuni alguses osalesid sõpruslinna Ternopili jalgpallipoisid Hansa Cup 2018 turniiril.

24.- 26. augustini 2018 toimusid Viljandi sõpruslinnas Ternopilis Ukraina iseseisvuse 27. aastapäevale ja Ternopili linna 478. aastapäevale pühendatud sündmused. Viljandit esindasid abilinnapead Janika Gedvil ja Kalvi Märtin ning linnavalitsuse liige Karl Õmblus.

Pildil Viljandi delgatsioon koos Ternopili linnapea Serhiy Nadal-iga.

Lisaks pidulikele sündmustele oli viljandlaste programmis ka töiseid kohtumisi. Kahe linna 12-aastane sõprus peab mõlema poole soovil jätkuma ja jõudma mõlema poole kodanikeni. Kogemusi, millest õppida ning mida jagada, jagub mõlemal osapoolel.

Viljandi, Ternopil ja Eesti Idapartnerluskeskus on koostanud ühise projekti. Eesmärgiks on jagada ukrainlastele meie kogemusi eelkõige haridus- ja sotsiaalteemadel. Kohapeal tõstatati huvipakkuvate teemade hulka veel ka ka meie e-riigi toimimine, meil kasutatav dokumendihaldussüsteem ja paberivaba asjaajamine.

Ukrainlaste esimene projektiga seotud visiit Viljandisse on 17.-21. septembril 2018. Hiljemalt selle aasta novembrikuusse jääb meie spetsialistide õppekäik Ternopili.

Kolmandal septembrinädalal väisas Ternopili delegatsioon Viljandit. Koostöö järgmine samm sai astutud. Oma kogemusi jagasid ukrainlastega mitmed Viljandi sotsiaal- ja haridusasutused. Sisuka nädala sisse jäi ka kohtumine Viljandi linnapeaga.

 

LINNA ESITLUS