Uudised ja teated

« Tagasi

Viljandi raekoja kell-ajanäitajast võib saada kultuurimälestis

16.02.2021

 

Muinsuskaitseamet menetleb Viljandi raekoja kell-ajanäitaja kultuurimälestiseks tunnistamist ning linnavalitsus otsustas eilsel istungil Muinsuskaitseameti ettepanekuga nõustuda.

Viljandi elanik on Muinsuskaitseametile teinud ettepaneku raekoja kell kultuurimälestiseks tunnistada. Muinsuskaitseamet küsis Viljandi linnavalitsuselt arvamust menetluse jätkamiseks. „Meil on ainult rõõm, kui meie raekoja ainulaadne ja algsel kujul säilinud kell kultuurimälestiseks tunnistatakse," ütles linnapea Madis Timpson. Kultuurimälestiseks tunnistamine on alles menetluses ning pole teada millal kell-ajanäitaja kultuurimälestiseks võiks saada.

Muinsuskaitseamet on koostanud Viljandi raekoja kella kohta tehnilise ekspertiisi ja dokumendi riikliku kaitse eelduse hindamiseks. Neist selgub, et see on tehniliselt heas korras, selektiivne ning säilinud on originaalsubstants, mis tähendab, et kell-ajanäitaja on nii riikliku kaitse üldistele kui ka tehnikamälestise kriteeriumitele vastav.

Viljandi raekotta 1932. aastal paigaldatud kell-ajanäitaja pärineb Saksamaalt AEG tehasest, selle on kujundanud AEG tollane disainer Peter Behrens. Eestis ei ole kultuurimälestisena arvel analoogset ilmaliku hoone kell-ajanäitajat. See on hästi säilinud 1930.aastate kellamehhanismi ainulaadne näide Eestis ning veelgi enam - II Maailmasõja purustused ja sõjale järgnenud aastakümnetel toimunud üleminek elektroonilistele kell-ajanäitajatele on muutnud Viljandi raekoja kell-ajanäitaja lahenduse haruldaseks kogu Euroopas.

 

Lähemalt: kultuuriväärtuste spetsialist Monika Vestman, telefon 435 4742