« Tagasi

Linnajuhid tähistasid eelkäijate mälestuse

Viljandi linnapea Madis Timpson ja linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder paigaldasid täna viimase kaheteistkümnest tähisest, mis märgivad nüüdsest raekoja ümbruse istepinkidel kunagisi linnapäid.
 
Viimasena sai paika August Maramaa nimetahvel, mis asub koos teiste esimese iseseisvusperioodi linnapeadega raekoja ees lipuväljakul. Enne 1918. aastat ametis olnud linnapeade nimedega pingid asuvad raekoja taga roosiaias.
 
Linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et Viljandis elanud ja tegutsenud oluliste isikute nimeline jäädvustamine muudab linna ajaloo elavaks ja konkreetsemaks ning on sillaks mineviku ja tänapäeva vahel. «Niimoodi loome järjepidevust ja tugevdame linna vaimu, mis on selle edukaks arenguks väga vajalik,» lausus Seeder.
 
Praegune Viljandi linnapea Madis Timpson rääkis, et tema eelkäijate pärandit kohtab linnas igal sammul ja seetõttu väärivad nad ka meenutamist. «Meie linnal on kuulsusrikas ajalugu ja kunagised linnapead on sellesse andnud väga suure panuse. Nimelistel pinkidel on ka hariduslik eesmärk, sest võib-olla mõni linlane ei teagi, miks on Viljandis Maramaa puiestee või Varese sild,» ütles linnapea.
 
Ajaloolase ja volikogu liikme Heiki Raudla hinnangul on tol ajastul linna arengusse suurima panuse andnud linnapead Otto von Engelhardt ja August Maramaa, kes olid mõlemad ametis pikka aega. «1898. aastal oleks Viljandi aga peaaegu saanud esimeseks linnaks Eestis, kus on ametis eestlasest linnapea. Nimelt konkureerisid linnapea ametile siis sakslane Engelhardt ja eestlane August Aleksander Rosenberg. Alles kolmandas voorus jäi Engelhardt napilt peale. Nii saigi esimeseks eestlasest linnapeaga linnaks Eestis hoopis Valga,» kirjeldas Raudla põnevat seika Viljandi ajaloost.
 
Fotod August Maramaa nimetahvli paigaldamisest (fotograaf Silver Tõnisson): https://flic.kr/s/aHsmqKWynP