« Zurück

Rippsild kaunistab Viljandit juba 90 aastat

24.11.2021

1.detsembril möödub 90 aastat Viljandi rippsilla avamisest selle praeguses asukohas Lossimägedes. Selle sündmuse tähistamiseks on järgmise kolmapäeva õhtul sild ehitud valgus- ja heliinstallatsiooniga.

Külastajad on oodatud installatsiooni vaatama kell 17-21. Valgust ja heli ühendavat vaatemängu esitatakse kordusena iga 20 minuti järel. Installatsiooni autoriteks on TÜ VKA valguskujunduse eriala II kursuse  tudeng Mihkel Viinalass  ja valguskunstnik Meelis Lusmägi.

 

Heiki Raudla kirjutab Viljandi rippsilla ajalugu puudutavas kirjatükis, et uhke iludus valmis 1879. aastal Riias firmas Felser&Co  ja paigutati esialgu Tarvastu mõisaparki vallikraavile.

1928. aastal otsustas Tarvastu mõisniku poeg Karl August von Mensenkampff silla Viljandile kinkida, sest vajadus silla järele sealses mõisas oli ajapikku vähenenud.  
Pärast mitmete takistuste ületamist avati 50 meetri pikkune rippsild viimaks 1.detsembril 1931 Viljandi Lossimägedes. Sillal oli lubatud rahulik jalgsi liikumine ja peatumine ning korraga võis seal viibida vaid 20 inimest. Silla kõigutamine oli väga põnev ning sillal jooksjaid ja selle raputajaid oli esialgu üsna palju. 

1995. aastal sild rekonstrueeriti, trossid paigaldati jäigalt ja sellest ajast peale kõigub see üsna vähe.

Tänapäeval on sild saanud üheks lahutamatuks osaks Viljandi lossimägedest ning on linlaste ja külaliste üheks lemmikvaatamisväärsuseks.  

Jõulukuu esimesel õhtul, rippsilla avamise aastapäeva tähistamisel, on sild külalistele siiski sellest üle jalutamiseks suletud, sest sinna on paigutatud installatsiooni jaoks vajaminev tehnika. Installatsioon on külastajatele vaadeldav Lossimägedes nii Kuusemäe kui Kaevumäe poolt. 

 

Lähemalt: Jaanus Kukk, Sakala Keskuse direktor, telefon 591 80003, e-post jaanus.kukk@sakalakeskus.ee