« Zurück

KAS OLED MÄRGANUD, ET MEIE AEDADES ELAB VÕÕRLIIK HISPAANIA EHK LUSITAANIA TEETIGU?

Hispaania teetigu ehk lusitaania teetigu (Arion lusitanicus; Arion vulgaris, Слизень испанский) on Eesti aednikke viimastel aastatel kimbutama hakanud võõrliik. Tigu on jõudnud ka Viljandisse ning kanda kinnitanud vanalinna aedades ja mujalgi. Temast lahti saada pole enam võimalik, kuid saab tema levikut ja arvukust piirata. Parimaks tõrjeviisiks on teetigude ja nende munade kokku korjamine ja hävitamine. Võitlus selle liigiga on tulemuslik ainult siis, kui seda tehakse korraga terves piirkonnas.

MIDA ON HEA TEADA HISPAANIA TEETEOST?

VÄLIMUS Hispaania teetigu on silmapaistvalt suur nälkjas, täiskasvanud looma kehapikkus väljasirutununa on 7–15 cm. Tal puudub koda. Teo värvus on alates tumepruunist punaka, oranži, kollaka ja beeži toonini. Teo keha pinda kattev lima on oranžikaskollane, roomamisel jätab tald peaaegu värvitu limajälje. Iseloomulik on tallaserva ere värvus, millel eristuvad selgelt tumedamad vaod. Pea värvus on enamasti keha värvusest tumedam.

ELUTSÜKKEL Hispaania teeteo eluiga on 6–8 (12) kuud. Kahesoolised nälkjad paarituvad vastastikku ning mõlemad munevad suvel kuni 400 muna. Nende erakordne viljakus on ka üheks levila laiendamise eelduseks. Valkjad umbes 3 mm läbimõõduga munad munetakse 20–30 (40) kaupa kõdukihi alla, vihmausside käikudesse või kompostihunnikusse. Noored isendid kooruvad 3,5–5 nädala pärast ja suguküpsuse saavutavad juba 6 nädala pärast.

Varakevadel koorunud põlvkond võimeline sügisel järglasi andma. Üksikud täiskasvanud isendid, noorloomad ja munad talvituvad kõdus või kompostis.

TOITUMINE Valdavalt taimtoiduline hispaania teetigu toitub meelsasti mahlakatest köögiviljadest (kurk, kõrvitsalised, paprika, lehtsalat, erinevad kapsasordid) ja teraviljakultuuridest, ilutaimedest ning seentest. Lisaks sobivad toiduks lagunevad taimeosad, käärivad puuviljad, suure arvukustiheduse korral ka surnud liigikaaslased.

MIDA TEHA, ET VÄLTIDA HISPAANIA TEETIGUDE SATTUMIST AEDA?

Kontrolli enne istutamist üle kõik taimed, mida ostad või saad. Teohakatised võivad istuda varjul lehtede vahel. Istikupall kasta korralikult läbi, murenda see lahti ja vaata, ega mullas ja juure ümber teomune pole. Kõik, mis tundub kahtlane, korja ära ja hävita. Istikupallid sisaldavad ka teomunadele sarnanevaid väetisegraanuleid. Teomunad on erinevalt väetisegraanulitest läbipaistvamad ja kobarana koos.

Ära too oma aeda taimi ja istikuid neist kohtadest, kus teeteod on levinud.

Kui ostad istikuid ja kahtlustad nende mullapallis hispaania teeteo mune, pane istik 5 nädalaks karantiini: seo mullapalli ümber kilekott ja seo see tihedalt istiku varre ümber. Kontrolli aeg-ajalt, kas kilekotis on koorunud tigusid. Hoia istikut sobivates tingimustes ja kasta seda.

MIDA TEHA, KUI SUL ON AIAS HISPAANIA TEETEOD?

Viljandi linnas on hispaania teetigu levinud ning peame vajalikuks tema arvukust ja levikut piirata. Selleks kutsume kõiki Viljandi elanikke korjama kokku hispaania teeteo isendeid, sest igaüks neist võib muneda väga suure hulga mune.

Korja hispaania teeteo isendid anumasse ja kalla peale keev vesi. Anuma põhja võid enne kogumist panna soola. Kasuta kummikindaid!

Surmatud isendid pane kilekotti või plastpudelisse, sule need  ja vii tigude kogumise konteinerisse, kust need viiakse hävitamisele.

Tigude kogumise hõlbustamiseks ja nende meelitamiseks sobivad näiteks arvuusi ja meloni koored või õllega anumad.

Elusaid isendeid ei tohi viia mujale (metsa, parki vms.), sest nii levitad neid. Suhtle kindlasti naabritega, et ka nemad korjaksid omaaedadest teeteod kokku.

Kontrolli oma aias võimalikke teetigude ja nende munade peitumiskohti – suuremad lillepuhmad, põõsaste alused, vaaside ja kastide alused, igasugused servade alused. Kalla keeva veega üle ka kõik leitud munad.

Teomürgid ei ole hispaania teeteo tõrjumisel kõige mõjusamad. Nende kasutamisel võid hävitada ka kasulikke liike ning need võivad mürgitada hispaania teetigusid söövaid linde ja siile. Mürk võib jõuda ka koduloomadeni.

MIDA TEHA KOKKU KOGUTUD HISPAANIA TEETEO ISENDITEGA?

Oleme paigutanud linna 4 kohta 140-liitrised konteinerid, kuhu saate viia suletud kilekottides või kinnises plastpudelis surmatud hispaania teeteod. Konteinerid on märgistatud ning need tulevad järgmistesse kohtadesse:

1. Musta tee ja Looga tänava ristmikul

2. Põltsamaa tee ja Kreegi tänava ristmikul

3. Ranna puiestee ja Pika tänava ristmikul

4. Ranna puiestee ja Liiva tänava ristmikul

Konteinereid tühjendame regulaarselt ning kokku kogutu viiakse kahjutustamisele AS Vireen Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehasesse.

Tigusid peavad korjama ja hävitama kõik naabrid, muidu pole tõrjest kasu. Kindlasti ei või kokku korjatud lusitaania teetigusid loodusesse lahti lasta, nii aitad neil vaid levida!

 

Täiendav info:

https://www.keskkonnaamet.ee/et/eesmargid-tegevused/voorliigid/hispaania-teetigu

https://www.keskkonnaamet.ee/sites/default/files/voorliigid/voldik_lusitaaniateetigu.pdf

​​​​​teokaart.keskkonnaamet.ee

 

Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus